Rowerem przez najpiękniejsze rezerwaty Mazowieckiego Parku Krajobrazowego

W dzień wolny od pracy zapraszamy na bezpłatną wycieczkę rowerową przez najpiękniejsze rezerwaty Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.Mazowiecki Park Krajobrazowy, Śródborów, Bunkry Dąbrowiecka Góra
Czas trwania: 6 godz. (orientacyjnie)
Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona (10).

W sobotę 28 maja 2022 r. zapraszamy na wycieczkę rowerową w okolice Warszawy. Przed nami bardzo ciekawa trasa z historycznymi atrakcjami. Naszym głównym celem będzie zwiedzanie Bunkrów Dąbrowiecka Góra w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Na piaskowej wydmie leśnej zobaczymy zabytkowe fortyfikacje, które miały chronić Warszawę. Przejedziemy się również lasem z daleka od smogu miasta podziwiając malownicze rezerwaty przyrody „Na Torfach” w Parku Krajobrazowym.
Trasa łatwa, tempo spokojne.
Film Bunkry Dąbrowiecka Góra, woj. mazowieckie. Lasy Otwockie:
https://www.youtube.com/watch?v=zljOKOXdL_8

Zbiórka i start: Dojazd pociąg KM godz. 10:55 (Warszawa Stadion 🡪 Śródborów 10:55 – 11:33)

Historia Regelbaum 514

Dzieje fortyfikacji sięgają XIX wieku i carskiego zaboru. Bowiem już w 1880 roku z rozkazu cara nakazano budowę elementów systemu obronnego Warszawy. Potem ten pomysł kontynuowały władze niemieckie w latach 1915-1917, a następnie polskie w 1920 roku.
Pod koniec XIX wieku powstała linia obronna Zegrze-Nieporęt-Wawer – znajduje się na niej kilkanaście stanowisk artyleryjskich. Po ofensywie Armii Czerwonej w 1920 roku rozbudowywano stanowiska bojowe, bunkry i okopy. Niestety linia obronna nie dała rady ofensywie Armii Czerwonej na Warszawę w lipcu 1944 roku. Po Drugiej Wojnie Światowej ZSRR wydało rozkaz wysadzenia wszelkich fortyfikacji, mających bronić stolicę od wschodu. Tak też się stało i na terenie tutejszych bunkrów.

Szlak Fortyfikacji Przedmościa Warszawa

Odwiedzane przez nas bunkry pochodzą z 1941 roku i są typowymi dla budowli niemieckich w okresie II Wojny Światowej – tzw. regelbau. Na linii fortyfikacyjnej Przedmoście Warszawa powstało ich łącznie 12. Celem bunkrów była obrona przed atakiem piechoty wroga. Bronić linii fortecznej miał karabin maszynowy, umieszczony w pomieszczeniu bojowym. Osłonięty był płytą pancerną o grubości nawet 20 cm, która była wyposażona w dwa peryskopy. Znajdujące się obok stanowisko obserwacyjne miało za zadanie monitorowanie otoczenia. Wejście do bunkru zabezpieczone było kratą i drzwiami pancernymi. Schron maskowały nasypy ziemne i siatki maskujące. Pomieszczenie dla załogi chronione było dodatkową śluzą gazową. Dodatkowo wojskowi byli wyposażeni w granaty. Specjalne filtry powietrza gwarantowały w miarę komfortowe funkcjonowanie w warunkach bojowych.
Obserwator artylerii miał za zadanie kierowanie ogniem artylerii. W bunkrze mogło schronić się nawet do 9-10 osób. Na miejscu była dostępna woda, elektryczność. Znajdował się również skład amunicji i jedzenia. Mózgiem całego bunkru było pomieszczenie map – czyli miejsce, gdzie zaznaczano ruchy nieprzyjaciela i ustawiano koordynaty dla kolejnych strategicznych punktów obrony. Informacje przekazywano za pośrednictwem funkcjonującej tutaj łączności kablowej.

Punkt Oporu – Bunkry Dąbrowiecka Góra

Najdalej wysunięty na południe punkt oporu Przedmościa Warszawa. Jego zadaniem była ochrona mostu na Wiśle w Świdrach Małych. Dodatkowo raptem 3 kilometry dalej przebiegała linia kolejowa Warszawa – Lublin – również element infrastruktury krytycznej kraju. W skład Punktu Oporu – zlokalizowanego na piaszczystej wydmie – wchodziły dwa schrony:
– obserwacyjny artylerii typu Regelbau 120a
– bojowy typu Regelbau 514.Regelbau 120a ma wymiary 14 x 11,5 metra – jest on tym samym największym bunkrem niemieckim na Przedmościu Warszawskim. Ściany dochodzą tutaj nawet do 2 metrów grubości, schron miał dwie strzelnice i kopułę do obserwacji również o imponującej grubości 25 cm.
Z kolei drugi Regelbau 514 jest nieco mniejszy i ma wymiary 9 x 10 metrów. Wewnątrz mogło przebywać łącznie 6 osób.
Druty kolczaste z bunkrów na ogrodzeniach domów.
A jak to było w realu ? Niestety tutejsze schrony nie odegrały znaczącej roli w odporze rosyjskiego wroga w 1944 roku, a po wojnie zostały zniszczone. Ich degradacja trwała do 2003 roku. Bunkry były systematycznie rozkradane – elementy fortyfikacyjne używane do ….. ogrodzeń okolicznych domów. W 2003 roku koło terenowe stowarzyszenia Pro Fortalicium postanowiło odbudować to miejsce. Ponoć w bunkrach znaleziono materiały propagandowe Solidarności z lat 80-tych. Bunkry były w stanie opłakanym – specjalnie zasypane, żeby nie kusić przestępców.
Obecnie bunkry Węgierskiej Górki to miejsce spotkań i imprez mających na celu wspieranie historii i ochronę zabytków militarnych. Cały czas trwają prace nad odbudową tego miejsca. Stowarzyszenie starannie odbudowuje oryginalny kształt bunkrów i odtwarza dawne wyposażenie.