Rowerem nad Zegrze i do Fortu Beniaminów

Serdecznie zapraszamy w sobotę na bezpłatną wycieczkę rowerową nad Jezioro Zegrzyńskie oraz zwiedzanie Fortu Beniaminów.
Długość trasy: ok. 80 km
Trudność trasy: łatwa / średnia
Start godz. 9:15
Zbiórka: godz. 9:00 Metro Centrum Nauki Kopernik.
Powrót ok. godz. 19:00 do miejsca startu lub z możliwością powrotu pociągiem ze stacji Legionowo.
Maksymalna ilość osób: 13.
Zapraszamy do zapisów przez wiadomość priv.
Osoby niezapisane nie będą mogły wziąć udziału w wycieczce.
Każdy uczestnik przed przystąpieniem do wycieczki podpisuje oświadczenie i regulamin wycieczki.
Należy zabrać ze sobą obowiązkowo kask oraz zapasową dętkę.
Na trasie planowane są postoje w przydrożnych sklepach oraz obiad; dobrze jednak zabrać ze sobą dodatkowy prowiant i zapas wody.
Spotykamy się na stacji Metro Centrum Nauki Kopernik o godz. 9:00 i wyruszamy o godz. 9:15.
Przejedziemy wzdłuż Kanału Żerańskiego, by ok. godz. 12:00 dotrzeć do Fortu Beniaminów. Po zwiedzeniu Fortu, ok. godz. 13:00 – postój w Porcie Pilawa na obiad na smaczną rybkę i odpoczynek na Plaży Zegrze. Ok. godz. 14.00 jedziemy w kierunku Wieliszewa. Ok. godz. 16:00-17:00 planujemy przejazd przez Legionowo, gdzie chętni będą mogli wrócić do Warszawy pociągiem lub z resztą grupy kierować się w kierunku Jabłonny, by wałem wiślanym wrócić do Warszawy.
Podane godziny postojów są orientacyjne i mogą ulec nieznacznie zmianie w zależności od tempa grupy, warunków panujących na trasie oraz warunków pogodowych.
Po zebraniu się grupy zostanie utworzona grupa na WhatsApp w celu dalszej komunikacji.
Fort Beniaminów położony jest na wschód od Jeziora Zegrzyńskiego. Miał on być częścią linii obronnej Zegrze – Warszawa, składającej się z sześciu obiektów, z których wybudowano tylko cztery. Ostatecznie przyłączono go do Twierdzy Zegrze, gdzie miał pełnić funkcje łącznikowe między Zegrzem, a Warszawą. Decyzję o budowie podjęto już w 1898 r., ale finalnie budowę w Beniaminowie rozpoczęto dopiero w 1901 r. Zdolność bojową fort uzyskał w 1904 r., chociaż obiekt nie był jeszcze ukończony, m.in. nie wybudowano koszar. Przerwane na czas wojny rosyjsko-japońskiej prace kontynuowano do 1909 roku, kiedy to zapadła decyzja o rezygnacji z dalszej budowy. Fort rozbrojono w 1913 r., a w 1915 r., zanim przejęli go Niemcy, wysadzono istotne elementy budowy, m.in. kaponiery. Pomimo tych zniszczeń, w 1920 r. Polacy stacjonujący w forcie skutecznie odparli atak rosyjskich wojsk.